...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

piątek, 3 maja 2013

Czarnym w czarne - blog nie dla homofobów, rasistów, katoli

Ostatnio pisałam, że nie jesteśmy sami. I rzeczywiście. Poznajcie młodych entuzjastów, którzy podobnie postrzegają rzeczywistość. Ciekawe teksty, fajne poczucie humoru. Przeczytajcie sami ich

Słowo na niedzielę czyli prolog:

Oto jesteśmy – trochę młodzi, trochę gniewni, bardzo myślący i mocno zadziwieni. Dziwi Nas to, że niby już w ten wiek XXI-wszy z impetem i obiema nogami wkroczyliśmy, a mimo to ludzkie umysły w jakiejś zaściankowości i mroku tkwią, zabobonami naszych dziadów przestraszone i otumanione. Czy to z wygody wynika, czy może z jakichś innych powodów nie Wiemy, ale bardzo Chcemy to rozgryźć. Z tej potrzeby zrodził się pomysł, żeby swoimi przemyśleniami i obserwacjami podzielić się z ludźmi, którzy też widzą prawdziwy kształt świata i nie zgadzają się z nim bezmyślnie. Kieruje Nami nie ambicja, a chęć dyskusji o najbardziej drażliwych tematach. Lubimy inteligentne riposty i kontrowersyjne tematy, rozmowy z ludźmi o poglądach tak odległych od Naszych, jak to tylko możliwe. Krótko i na temat pisząc: lubimy kreatywne myślenie i budowanie stanu własnej świadomości nie w oparciu o cudze wytyczne, ale o siły własnego umysłu i inteligencji. Swoim blogiem Chcemy Was – nasi drodzy czytelnicy – zachęcić do odważnego wyrażania własnych opinii i poglądów, bez lęku że jacyś katole, homofoby, rasiści i sąsiadki zniszczą Wam za to Wasze życie i obsmarują inwektywami. Zrozumcie to, że najważniejsza jest wiara we własny rozum i jego autonomię. Amen. 

1 komentarz:

  1. Świetny blog! widać że dopiero się rozwija, ale oby tak dalej! również polecam!!!

    OdpowiedzUsuń