...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

wtorek, 20 listopada 2012

Mała książka o RASIZMIE - polecam


"Dyskryminacja to nie tylko to, co i jak myślę o innych. To przede wszystkim złe traktowanie drugiego człowieka. Dyskryminacja kojarzy nam się różnie: z nietolerancją, złym traktowaniem, uprzedzeniami, uznawaniem innych za gorszych.
(...)
Człowiek żywiący się przesądami nie daje sobie szansy. Ma ślepy umysł i zamyka się na nowe doświadczenia. Siedzi w dziupli stereotypów i unika kontaktu z obiektem swoich przesądów. Antysemita unika Żydów, rasista nie ma ochoty rozmawiać z czarnym, Arabem czy białym. Jeśli nasz brak tolerancji przerodzi się w agresję i pogardę, możemy wyrządzić sobie i innym wielką krzywdę." 

To fragment książeczki: "Mała książka o RASIZMIE"
autor: Mamadou Diouf
ilustracje: Dorota Rewerenda-Młynarczyk
wydawnictwo: Czarna Owca
seria: bez tabu
cena 29,90

Drodzy rodzice, tego nasze dzieci nie nauczą się w szkole, a już na pewno - na lekcji religii. Dlatego musimy sami uzupełniać tę wiedzę. Czytajcie wspólnie z dzieciakami. Książka przeznaczona jest dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Gdyby to była lektura omawiana w szkole, to być może nie byłoby na ulicach nacjonalistyczno-rasistowskich ruchów, młodych przecież ludzi wychowanych na wartościach chrześcijańskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz