...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

poniedziałek, 16 września 2013

"Jasiu, teraz musisz wyjść z klasy, bo będziemy się uczyć religii"- nawet amerykański prof. Jerry Coyne zauważył, że tak u nas jest.


 
Jerry CoyneProfesor Jerry A. Coyne , słynny biolog i ewolucjonista, jeden z najbardziej znanych krytyków wiary i religii w Stanach Zjednoczonych ... jest dzisiaj w Krakowie.

Zdążył już udzielić krótkiego wywiadu dla programu Dzień Dobry TVN.
 
 
 
Uważa, że promowanie ateizmu w Polsce, choćby poprzez kampanię bilboardową "Ateiści są BOSCY", jest bardzo potrzebne, ponieważ ateiści są w Polsce karani. -  Jeśli ktoś mówi do Jasia: "Teraz musisz Jasiu wyjść z klasy, bo  my będziemy się uczyli religii." - to to jest karanie. To jest kara psychologiczna. Jest to złe. - mówił Profesor.
Jerry A. Coyne  napisał na swoim blogu, że istnieje w Polsce przymus nauczania religii w przedszkolach i przedszkolach. Tłumaczył, że choć teoretycznie nie jest to obowiązek, wszystko jest tak organizowane, że trzeba się z niej wypisywać, To stygmatyzuje te dzieci, które nie chcą chodzić na religię. Dodał, że jest to obraźliwe, że do szkoły publicznej w ogóle wolno wchodzić księżom katolickim i uważa, że  takie działania naruszają Konstytucję Polski. Również złe jest prawo o naruszaniu uczuć religijnych.
 
Czarownice, wampiry, zombii... - czy nie są one równie albo badziej szkodliwe niż religie?
 
- Chrześcijaństwu zawdzięczamy piękne katedry i muzykę - przyznał Profesor. - Jednak uważam, że na świecie byłoby znacznie lepiej, gdyby nie istniała religia. Pomyślmy o prześladowaniach religijnych, wojnach religijnych przez te wszystkie wieki, a one toczą się dalej.
Konwencja Praw Człowieka, racjonalizm nie pochodzą od chrześcijaństwa ale mają swoje źródła w filozofii greckiej. Chrześcijaństwo doprowadziło do ogromnych różnic i nierówności: różnica w statusie kobiet i mężczyzn, osób homoseksualnych, osób wyznających inne religie. Gdyby nigdy nie istniała religia, to myślę, że społeczeństwa byłyby dużo bardziej zaawansowane, niż są teraz. W porównaniu z tym wiara w wampiry jest trywialna.
 
ateiści, racjonaliści - dlaczego ich nie widać?
 
Jest mnóstwo ateistów i racjonalistów w Polsce. Jednak oni nie wypowiadają się publicznie, bo to by wiązało się ze stygmatyzmem.
 
 
Why Evolution Is True
 
Można będzie śledzić najnowsze wpisy profesora w kąciku obserwowanych blogerów.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz