...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale kilka ....

No to teraz szukamy jaskółek, które wiosnę czynią...

... " w naszej szkole etyka jest hitem. Młoda czeka na nią cały tydzień. Ponieważ jest prowadzona przez kulturoznawcę, pisarza i rysownika, młoda co tydzień rysuje to o czym mowa i powstają hiciarskie rysunki, które sobie wieszamy na ścianach i kolekcjonujemy. To ulubiony przedmiot, ukochany nauczyciel. Pozdrawiam pozytywnie".

                                                               **********

W moim przedszkolu odbyła się pierwsza pogadanka filozoficzna dla najstarszej grupy. Pierwsza lekcja była o tym czym dzieci się od siebie różnią: włosy, oczy. skóra...

4 komentarze:

 1. proszę o choć jeden taki rysunek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, chciałem podesłać ale one... zniknęły, bo tak naprawdę to są pracą domową, którą trzeba oddać. To obowiązek w pierwszej klasie. ;) Ale w sumie nacieszamy się (kolorujemy, dorysowujemy....) cały tydzień (niestety etyka jest tylko raz w tygodniu). Teraz mamy (od poniedziałku) rysunek o pięknie, był o zdradzonym zaufaniu :)))) o obowiązkach... a jeden o temacie tak abstrakcyjnym dla sześciolatka, że się do dziś nie dowiedziałem co zacz ;)
   W sumie mogę zagadnąć z naszym "etykiem" i zeskanować. To super gość. Widzisz dowiem się, co z nimi będzie. Dzięki za pomysł. Jakoś zorganizuję.

   Usuń
 2. Przekaż tematy to też się pobawimy z naszymi maluchami i wyślemy Waszemu Panu od etyki z pozdrowieniami. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rysunki się znalazły :) były w pewnej ważnej teczce naszej córki. :)))
  Czyli jednak zaliczone wracają do twórcy, hahah tylko były cały czas noszone z innymi skarbami.
  Podeślę jakoś dzisiaj. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń