...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

wtorek, 9 grudnia 2014

Ile kosztują nas ateiści? - argumenty przeciw etyce

Warto znać argumenty za religią w szkole. Autor artykułu (jak się sam przyznaje) zna lekcje religii z salki katechetycznej z dość zamierzchłych czasów i sądzi, że dzisiejsza religia w szkołach jest dokładnie tym samym. Pisze, że Skoro jednak dzieci są posyłane na lekcje religii, to widać jest taka potrzeba - niestety są posyłane i nic się nie zmieni dopóty, dopóki będziemy w milczeniu słuchać, jak Kościół Katolicki wypowiada się w naszym imieniu tylko dlatego, że nie mamy odwagi zlekceważyć podanej przez dyrektora deklaracji o uczęszczaniu w lekcji religii naszego dziecka.

"W szkołach publicznych, jak wiadomo religia nie jest obowiązkowa i gdyby wszyscy rodzice zdecydowali się posyłać dziecko np na etykę, to katecheta będzie kosztował państwo "0" zł.  Skoro jednak dzieci są posyłane na lekcje religii, to widać jest taka potrzeba, a więc należy ją uszanować. Sam chodziłem na religię, w dość zamierzchłych już czasach, poza szkołą, co wiązało się z koniecznością dojazdów i dodatkowym czasem, który na to poświęcałem, przyznaję, że nie zawsze chętnie, ale per saldo nie żałuję...(...)
Zatem zakładamy, że część rodziców zdecyduje się jednak posyłać dziecko na naukę etyki, zamiast na religię. To abolutnie zrozumiałe i taki wybór jest możliwy. Okazuje się jednak, że na etykę uczęszcza zdecydowanie mniejsza liczba uczniów, żeby nie powiedzieć, że jest to ilość niemal śladowa. W tej sytuacji, koszty utrzymania nauczyciela etyki, czego nie trzeba tłumaczyć, ale proszę sprawdzić, w przeliczeniu na 1 ucznia są wielokrotnie wyższe, niż koszty katechety. Ergo - jeśli nie byłoby ateistów, to w tym przedmiocie, w szkole, wystarczyłoby utrzymywać jedynie katechetów. Czy się mylę? Tak, ponieważ nie uwzględniłem uczniów, którzy nie uczęszczają na lekcje religii ze względu na inne wyznanie, a nie mają własnego katechety, ale tych jest zdecydowanie mniej niż deklarujących się jako ateiści.
Propozycję, aby nauczyciel etyki pracował darmo chyba każdy by wyśmiał, nawet nie będąc akurat specjalistą tej branży. Czemu zatem należałoby płacić etykowi, a katechecie już nie? Kto kosztuje więcej?
Dofinansowanie uczelni czy szkół publicznych o profilu katolickim, jak pokazuje praktyka, ma sens, jako że uczą się tam i studiują ludzie o różnym światopoglądzie. Co więcej, absolwenci KUL i innych uczelni katolickich piastują w tym kraju poważne stanowiska i pracują na jego rzecz nie gorzej, mniemam, niż wiele osób kończących wyższe szkoły bez wyraźnego profilu. Może podam przykład ekstremalny, ale np. jeden z redaktorów pisma "Fakty i Mity" ukończył seminarium duchowne, akurat nie dotowane, ale przecież nikt nie czyni mu z tego tytułu zarzutu. Nikt też nie proponuje, żeby zwrócił pieniądze za studia, skoro odszedł ze stanu kapłańskiego... 
Salezjańskie gimnazja i LO w Łodzi kończy co roku wielu uczniów, którzy nie deklarują się jako osoby szczególnie wierzące. Oczywiście, w rozmowie kwalifikacyjnej czasem mijają się z prawdą, żeby tylko ich dziecko znalazło się na liście przyjętych. Powód? Rodzice chcą by ich pociechy chodziły do dobrej i bezpiecznej szkoły. W wielu innych miastach jest podobnie. Walka o miejsca zaczyna się w niektórych szkołach katolickich już na kilka lat wcześniej, nim dziecko ukończy stosowny wiek, a niemal wszędzie kandydatów na jedno miejsce jest kilku. Powód ten sam - wyższy od średniej poziom i bezpieczeństwo. Czy to nie wystarczy, by wspierać takie szkoły co najmniej w taki sam sposób, jak te, w których są odrapane ławki, kible bez desek i poprzyklejane do sufitu zapałki, a nauczycielowi zakłada się kosz na głowę?
Jeśli ktoś tego nie pojmuje, to widać, że światopogląd zabrał mu resztki rozumu..."
http://www.eioba.pl/a/2bzr/ile-kosztuje-nas-ateista5 komentarzy:

 1. Jako absolwent katolickiej uczelni śmiem twierdzić, że tendencyjny dobór przedmiotów oraz wizja świata serwowana studentom na powyższej mocno zawęża studentom horyzonty i w wysoce wątpliwy sposób przyczynia się do ich całościowego rozwoju. Poza przedmiotami "zawodowymi" KK serwuje (szczególnie na pierwszych latach) swoiste pranie mózgu na swoich uczelniach. Wystarczy porównać te same kierunki na uczelni państwowej i katolickiej. Czy dzięki owej formacji wychodzą z katolickich uczelni lepsi studenci niż z laickich? Szczerze wątpię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście, Drogi Sąsiedzie, "pranie mózgu" nie było zbyt trwałe i otrząsnąłeś się w porę. Argument, autora tekstu, że ktoś uczęszczał na KUL a potem zmienił całkowicie swój światopogląd, świadczy o tym, że był jeszcze zbyt mało dojrzały by dokonać takiego wyboru. Bezpieczeństwo i komfort estetyczny "zwykłych" szkół jest rażąco gorszy od prywatnych (a szczególnie kościelnych) nie z powodu "wartości" (patrz zlizywanie śmietanki z kolan księdza) tylko z powodu nierównego finansowania. Więc nie dziwmy się, że czasem (choć to gruba przesada) w zwykłych szkołach "odrapane ławki, kible bez desek i poprzyklejane do sufitu zapałki, a nauczycielowi zakłada się kosz na głowę", a katolickie są czyste i bezpieczne. Czy nie to jest właśnie odpowiedzią na pytanie dlaczego tylu rodziców (niektórzy ukrywając swój światopogląd) umieszczają w nich swoje dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. The opposite of religia is no religia, not ethics. Ethics is necessary for all of us.

  OdpowiedzUsuń
 4. O ateizmie właśnie i ateistach, którzy ulegają jednak presji by chrzcić i posyłać na religię swoje dzieci. O fatalnych wyborach i o nieuczciwości wobec siebie, wobec swoich dzieci i wobec innych, gdy postępujemy niezgodnie ze swoim światopoglądem. Będę w tym programie z otwartą przyłbicą i swoim dzieckiem. Trzymajcie więc kciuki, bo mocno się denerwowałyśmy. TVN 24 "Czarno na białym" 18 grudnia (czwartek) godzina 20.30

  OdpowiedzUsuń
 5. zmiana: program przesunięty na wtorek 16 grudnia

  OdpowiedzUsuń