...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

niedziela, 31 marca 2013

Wielkanoc świętujmy, żeby cieszyć się wiosną.

Jak co roku ateiści i agnostycy musza liczyć się z takimi głosami jak ten:

"No właśnie wiele razy się nad tym zastanawiałam "Jakim prawem obchodzisz święta?" ? Uważam, że to obłuda, osoby, które nie są katolikami nie powinny mieć wolnego w święta tylko chodzić do pracy !!! Tak samo jak zasiadanie przy jednym stole z rodziną ?! Nie chcę aby to wyglądało na jakiś atak na ateistów ale chciała bym abyście się nad tym zastanowili, że my w każde święta coś świętujemy i uważam, że to nietaktowne jeśli osoby niewierzące zasiadają przy jednym stole. Wiem co mówię bo mam w rodzinie osobę niewierzącą i mogę się z nimi spotkać przed świętami lub po świętach ale nie w święta ! To nietaktowne i w złym guście aby ateiści odwiedzali rodziny w święta."
 
Chrześcijaństwo przywłaszczyło sobie wiele dawnych pogańskich rytuałów. Na przykład
 
 Jare Gody – święto obchodzone w czasie równonocy wiosennej (21 marca) lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca, odwołujące się do z symbolicznego przepędzenia zimy, a także powitania i przyjęcie wiosny, oraz związanych z tym obrzędów magicznych (znanych z przedchrześcijańskiej kultury ludowej Słowian) - takich jak topienie Marzanny lub malowanie jajek - mających wnieść do domostw energię i radość życia oraz mających zapewnić urodzaj i powodzenie na cały nowy rozpoczynający się wiosną rok wegetacyjny. Dla rodzimowierców słowiańskich święto poświęcone szczególnie Matce Ziemi oraz związane z postacią bóstwa Jaryły. Święto ku czci odradzającego się życia (nawiązuję do świątecznego cyklu pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, sięgającego czasów pogańskich - p. analogicznie Maslenica). [Wikipedia]
 
 
 
Cieszmy się zatem wiosną i nie dajmy sobie odebrać tego co jest naszą wspólna tradycją.

Serdeczne życzenia z okazji Jarego Święta Równonocy Wiosennej!!! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz