...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

poniedziałek, 11 marca 2013

Czas otwartych drzwi w szkołach i czas zadawania trudnych pytań dyrektorom.

Wielu Rodziców szuka właśnie szkoły dla swojego dziecka: podstawowej, gimnazjalnej, średniej.  Dyrektorowie zachwalają swoje placówki, jednak to co istotne, często zostaje przemilczane. Aby najbliższe kilka lat nie były zmorą dla naszej pociechy pytajmy wprost zanim możemy jeszcze zmienić zdanie.

Oprócz poziomu nauczania szkoły, dobrej atmosfery sprzyjającej nauce, kompetentnych nauczycieli i szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych ważne są również:

- Czy lekcje religii są w środku zajęć i co szkoła ma do zaproponowania w zamian?
- Czy można w czasie "okienka" uczestniczyć w innych zajęciach, np. informatyka w innej klasie, czy jest to tylko marnowanie najefektywniejszego czasu?
- Czy w szkole jest etyka. Ale to nie wystarczy. Czy dziecko w czasie lekcji religii może uczęszczać na etykę? Czy napisanie pisemnego podania gwarantuje takie zajęcia w ramach planu ucznia (a nie np. wieczorem). Czy ten przedmiot nie jest prowadzony przez osobę duchowną lub katechetę?
- Zdarzają się zastępstwa. Zamiast religii - matematyka, lub odwrotnie. Jak szkoła rozwiązuje ten problem. Np. uczeń nie chodzi na religię. Przychodzi Pani od innego przedmiotu i stawia nieobecność albo przychodzi ksiądz na lekcje geografii i prowadzi religię.

Chodzi o to, aby podstawą oceny ucznia były tylko i wyłącznie: wiedza, umiejętności, aktywność i kultura osobista, nie zaś, światopogląd jego rodziców.
Podzielcie się z innymi rodzicami swoimi doświadczeniami.

1 komentarz:

  1. Nie czepiajcie się religii ,jeśli nie wierzycie , to jeszcze nie pogarszajcie swojej sytuacji ( chodzi o to co po śmierci). Tak ,cicho i dobra rada-cicho palikotki

    OdpowiedzUsuń