...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

środa, 28 maja 2014

Wykluczanie niekatolickich dzieci ze szkolnych uroczystości.

Dzisiaj zapytałem się wychowawczyni, ale ta powiedziała, że wszyscy nauczyciele mają obowiązek pójść [do kościoła], więc lekcji dla dwóch osób nie będzie...

W ten dzień zostanę w domu, z resztą szkoła jest chyba zamknięta wtedy, bo spotykamy się o 8 w kościele i do szkoły nie wracamy.


Zdjęcia z kościelnej uroczystości  Dnia Patrona Szkoły są udostępnione Stop Dyskryminacji.

4 komentarze:

 1. To nie tylko wykluczanie ze szkolnych uroczystości. Uczeń nieuczęszczający na religię nie może otrzymać stypendium za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia!
  Stypendium Miasta Rzeszowa za wyniki w nauce może być przyznane uczniom, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
  3) w wyniku klasyfikacji rocznej bezpośrednio poprzedzającej okres, na który ma być przyznane stypendium, uzyskali średnią ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych (łącznie z religią) co najmniej 5,10 (bez „zaokrąglenia”, do dwóch miejsc po przecinku),
  Nie chodzenie na religię = ocena 0 = zaniżenie średniej ocen...

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Religia nie może być traktowana jako przedmiot obowiązkowy, bo nim nie jest. Jeśli ktoś wpisuje z niej zero i dzieli przez większą liczbę przedmiotów, to konieczna jest interwencja.
  2. Ocena z religii rzeczywiście zawsze obniża średnią o ok. jednej dziesiątej właśnie. W następnym poście prześledzimy konkretny przykład.
  Naturalnie już samo liczenie religii do średniej ocen jest wielką niesprawiedliwością, choćby ranking najlepszych uczniów w szkole jest przez to niesprawiedliwy i zależy od światopoglądu rodzica.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jesli uczen ma same 5 i nie chodzi na religie (czyli ocena zero do stypendium) srednja wychodzi 4.6875 przy 15+1 przedmiotach

  OdpowiedzUsuń
 4. niewiarygodne! czy można gdzieś zobaczyć w sieci ten zapis albo skan? Może na stronie kuratorium rzeszowskiego - naszego ulubionego.

  OdpowiedzUsuń