...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

czwartek, 22 maja 2014

Dzień Patrona - uroczystości w kościele.


 - Dzień Dobry, jestem mamą piątoklasisty szukam szkoły dla swojego dziecka.  Zainteresowała mnie Państwa oferta dotycząca uzdolnionych uczniów. Widziałam na stronie wyróżnienie Kuratora Oświaty.
- Tak, mamy wiele programów dla uzdolnionych uczniów, zajęcia dodatkowe, konkursy, potrafimy indywidualnie podchodzić do każdego ucznia, mamy wielu laureatów... (jednym tchem)
- Wspaniale. Mam jeszcze jedno pytanie. Partonem szkoły jest prymas St. Wyszyński czy nie ma żadnych przeszkód aby chodziły tam dzieci niewierzących rodziców? Jesteśmy niewierzący.
- Oczywiście.
- Czy jest w szkole etyka?
- ... Nie wiem. Ale na pewno dzieci w czasie religii mają opiekę.
-  Jak Państwo rozwiązują sytuacje gdy jest np. święto patrona szkoły, msze, uroczystości religijne. Czy wszyscy muszą w nich uczestniczyć? 
- cisza ... Jak jest święto patrona, to najpierw jest msza, uroczystości w kościele a potem wracamy do szkoły na lekcje.
- Rozumiem, ale co dzieje się z tymi, którzy nie chodzą do kościoła?
- cisza
- Czy są w szkole dzieci, które nie chodzą do  kościoła?
- ... Tak, zdaje się, że mamy zielonoświątkowców - oni nie chodzą. ... Można oczywiście przyjść od razu na lekcję, ale o to trzeba zapytać panią dyrektor a ona jest zajęta.

Dzień Patrona jest dzisiaj a rozmowa z wczoraj. 
Informacja od uczniów jest zupełnie inna. Etyki w szkole w ogóle nie ma. Dziś nie ma żadnych lekcji, nie ma też alternatywy dla dzieci niekatolickich rodziców. Po prostu nie przewidziano, że takie dzieci są. A są. Jedyny sposób to napisać zwolnienie.

Zdaje się, że będą potrzebne nowe druki, np.:

Druk zwolnienia z religijnych obchodów patrona szkoły w kościele (wersja dla ucznia i dla nauczyciela),
Druk zwolnienia z obowiązkowego konkursu religijnego,
Drug zwolnienia z pielgrzymki szkolnej.
* Art. 53 RP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz