...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

wtorek, 26 lutego 2013

Promowanie talentów, zachęcanie do aktywności?

Szkoły i władze samorządowe chętnie organizują rozmaite konkursy i turnieje artystyczne, naukowe czy sportowe itd. Służy to promowaniu talentów i motywuje dzieci i młodzież do aktywności i ciągłego doskonalenia. Czasem jednak bywa zupełnie odwrotnie. Podam dwa przykłady:
 
Gmina ogłosiła turniej ortograficzny. Szkoły podstawowe wyłoniły najlepszych z najlepszych, następnie wysłały swoich mistrzów do konkursu gminnego. Za pierwsze miejsce uczennica ostatniej klasy, oprócz uścisku ręki przewodniczącego komisji, otrzymała dyplom (z błędnie napisanym nazwiskiem (!)) oraz główną nagrodę: książkę o zwierzątkach dla dzieci w wieku przedszkolnym(!).
 
Szkoła ogłosiła konkurs na kalendarz w języku obcym. Dzieci podjęły wyzwanie, bo organizator kusił "dużymi nagrodami". Ręcznie wykonanie kalendarza to 12 prac artystycznych, grafika, teksty w językach obcych. Ta praca wymagała około tygodnia dodatkowej pracy dziecka. Efekt ... niesamowity - szkoda było go oddawać.  W końcu werdykt i ... jest I miejsce. Dzieciaki zamarły jednak, gdy wielką nagrodą okazała się ... czekoladka (5cmx5cm). Ciekawe co było nagrodą pocieszenia? Dzieci  mówią, że nie wezmą już udziału w żadnym konkursie. Nie stać było organizatora na farby, bilet do kina lub zestaw ołówków? Szkoła nie ma pieniędzy, gmina tez nie. No chyba, że na premie dla siebie po 1000zł  na głowę za wykonanie dodatkowego formularza lub po prostu za "szczególne osiągnięcia".

Więc uczymy dzieci, że lenistwo i miernota najlepiej się w życiu mają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz