...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

piątek, 8 lutego 2013

Żyj i daj żyć innym.

Wczoraj na kanale BBC pokazano film dokumentalny o problemach z przynależnością do określonej płci.  O dramatach, jakie muszą przejść ci wartościowi przecież ludzie, a wszystko dlatego, że społeczeństwo jest zniesmaczone, obrzydzone innością i nietolerancyjne. Pierwotnie rozróżniano tylko jedną płeć - męską, zaś kobieta była dziwactwem i wzbudzała odrazę. Obecnie w niektórych regionach świata rozróżnia się aż siedem rodzajów płci. Film BBC to walka z ciemnotą i uprzedzeniami. Niestety, w publicznej telewizji karmi się Polaków takimi programami, jak: Ojciec Mateusz, Plebania, Rozmównica, Anioł Pański, Transmisja mszy św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Ziarno, Między ziemią a niebem, Santa subito.Niewyjaśnione uzdrowienie, Cudowne miejsca. Wielkie sanktuaria Polski. W każdych Wiadomościach widzimy biskupa lub przynajmniej słyszymy co powiedział. Jak mamy więc być światłym nowoczesnym i demokratycznym społeczeństwem?

Panie Pośle Godson, proszę pomyśleć, że ci sami ludzie, którzy walczą z takimi uprzedzeniami (jakie Pan niestety prezentuje) sprzeciwiają się również dyskryminacji religijnej i rasowej. Staje Pan po stronie ciemnoty, osób które odmawiają praw innym tylko dlatego, że nie mieszczą się w ich definicji normalności. Jeśli, wg Pana, Bóg stworzył tylko kobietę i mężczyznę to kto stworzył geja, transwestytę i wiele innych ludzi, których nie można ująć w żadne ramy. Są to po prostu ludzie wartościowi lub nie ale ludzie, tak jak Pan. A wydawałoby się, że Pan najlepiej wie co to jest dyskryminacja i rasizm. To smutne.

3 komentarze:

 1. "W każdych Wiadomościach widzimy biskupa lub przynajmniej słyszymy co powiedział. Jak mamy więc być światłym nowoczesnym i demokratycznym społeczeństwem?"
  Kpisz sobie Justyno.
  Światłe, nowoczesne - na zgubę sekcie Krk?!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, świetny blog. Bede tu czesciej zagladac. Madre przemyslenia:) i mamy te same poglady

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam serdecznie i cieszę się bardzo z tych miłych słów, Ojcze Święty :)

  OdpowiedzUsuń