...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

sobota, 20 września 2014

Brygady RR moga naprawdę wiele.

Europejska Karta Praw i Obowiązków Rodziców gwarantuje rodzicom wpływ na politykę oświatową realizowaną w szkołach. Rada Rodziców, złożona z reprezentantów wszystkich klas ma m.in. uprawnienia do uchwalania w porozumieniu z radą pedagogiczną:
- programu wychowawczego,
- programu profilaktyki,
- opiniowania projektu planu finansowego składanego przez dyrektora,
- ma też możliwość wyrażania opinii o pracy nauczycieli.

 Czy wiecie, że: 


Rada Rodziców ma prawo zakazania wstępu na teren szkoły organizacjom, które mogą mieć zgubny wpływ na rozwój dzieci? Przykładami takich organizacji mogą być sekty, czy też organizacje negujące wartości preferowane przez rodziców. 
(www.kuratorium.wroclaw.pl/zal/590.doc)

Zapisujcie się do Rady Rodziców - organu niezależnego od dyrektorów i rady pedagogicznej. Będziecie mieć wpływ na szkoły i przedszkola, do których uczęszczają Wasze pociechy. Nie pozostawiajcie spraw własnemu biegowi, czarne owieczki potrzebują pomocy, ktoś musi się za nimi wstawić.


2 komentarze:

  1. Zgadzam się.
    Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

    http://www.czarnymwczarne.pl/index.php/component/k2/itemlist/tag/Edukacja%20bez%20religii

    OdpowiedzUsuń
  2. Brawo, Blister, czyli działamy razem w RR i mamy duuuże szansę, że w naszych przedszkolach nie będzie dyskryminacji religijnej. Gdybyś potrzebował jakiegoś wsparcia - służę pomocą, jestem zakopana w regulaminach RR i wnioskach. Warto, żebyś się znalazł również w Prezydium Rady Rodziców. To taki Zarząd, może być również powołany organ kontrolujący, tzw. Komisja Rewizyjna, ale nie koniecznie. Warto wnioski, takie jak przedstawiłeś złożyć na piśmie. Dyrektor czuje respekt przed autonomicznym organem RR, bo ma on szerokie uprawnienia (niemal takie jak dyrektor). Pozdrawiam i życzę sukcesów.

    OdpowiedzUsuń