...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

czwartek, 4 września 2014

Mirosław Piróg, dr hab. filozofii zachęca do zapisywania na ETYKĘ.

Mirosław Piróg, dr hab. filozofii, pracownik naukowy wyjaśnia dlaczego warto posłać dziecko na etykę.  Etyka, prowadzona poprawnie, nie jest indoktrynacją w żadną stronę. Natomiast uczy myślenia i samodzielnego podejmowania decyzji.  Dajcie swoim dzieciom taką szansę, przecież chcecie dla nich jak najlepiej.


 

Pogadanka o etyce dla rodziców
www.etykawszkole.pl

Uwaga!: Przed zapisaniem dziecka na etykę sprawdźcie, czy nie uczy jej katecheta. Taka możliwość jest prawnie dopuszczalna. Wystarczy, że katecheta miał semestr filozofii na studiach. Znam przypadki, gdzie nauczyciel etyki uczy w innej szkole religii. Zgłaszajcie takie przypadki jak i chwalcie się najlepszymi nauczycielami etyki, których warto polecić.

4 komentarze:

 1. Bracia i Siostry, jest już najnowszy post księdza Marka - http://slowo-boze.blogspot.com/2014/09/objawienia-w-medjugorje.html . Zapraszamy do komentowania i czynnej dyskusji. Bóg zapłać.

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie, jak małe dziecko ma się obronić przed takimi jak powyższa historia. W jaki sposób maluch ma odróżnić to co jest potwierdzone naukowo a co subiektywnym odczuciem jakiejś osoby, która żyła wiele lat temu. Przecież religia jest w szkole a w szkole uczy się tego co prawdziwe, ważne i mądre. Dorosły wchodząc na tę stronę od razu zerknie, że obok tych opowieści jest wskazane konto, na które autor - ks. Marek zbiera pieniądze "na posługę". A ja chciałabym mieć dużo pieniędzy na poprawę samopoczucia tych najmłodszych, którzy w szkole muszą iść pod wiatr i udowadniać wszystkim, że są ważni, dobrzy, mimo, że nie wierzą w opowieści księdza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie posłałem mojego dziecka na religię. Szkoła odmówiła prowadzenia lekcji etyki ze względu na małą liczbę uczniów. Czy ma prawo to zrobić? Czy może wymagać ode mnie oświadczenia o tym że dziecko nie będzie chodziło na religię?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nikt nie może wymagać od Pana oświadczenia jeśli nie jest Pan lekcją religii zainteresowany. Na stronach MEN czytamy: "Szkoła nie ma prawa domagać się oświadczeń informujących o nieuczestniczeniu ucznia w zajęciach z religii i/lub etyki, natomiast w przypadku rezygnacji z udziału w tych zajęciach konieczne jest poinformowanie szkoły o zmianie decyzji." http://www.men.gov.pl/index.php/aktualnosci/wizyty-krajowe-i-zagraniczne-ministra/1181-informacja-w-sprawie-zasad-organizowania-nauki-religii-i-etyki-w-roku-szkolnym-2014-2015
  Jeśli chodzi o organizację etyki również szkoła nie może odmówić ale ma prawo wyznaczyć miejsce poza placówką. Przypominam, że Pani Kluzik zrobiła wielką kampanię pt. Etyka dla jednego ucznia.
  w
  § 3 ust.1 i 2 otrzymują brzmienie:
  „1. Uczniom, których rodzice lub którzy sami wyrażą takie życzenie zgodnie z
  § 1 ust.1, szkoła organizuje zajęcia z etyki w oparciu o programy dopuszczone do użytku w szkole zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22a ust. 8 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.
  pozdrawiam
  http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2014000047801.pdf

  OdpowiedzUsuń