Pogadanka o etyce dla rodziców
www.etykawszkole.pl
Uwaga!: Przed zapisaniem dziecka na etykę sprawdźcie, czy nie uczy jej katecheta. Taka możliwość jest prawnie dopuszczalna. Wystarczy, że katecheta miał semestr filozofii na studiach. Znam przypadki, gdzie nauczyciel etyki uczy w innej szkole religii. Zgłaszajcie takie przypadki jak i chwalcie się najlepszymi nauczycielami etyki, których warto polecić.
Bracia i Siostry, jest już najnowszy post księdza Marka - http://slowo-boze.blogspot.com/2014/09/objawienia-w-medjugorje.html . Zapraszamy do komentowania i czynnej dyskusji. Bóg zapłać.
OdpowiedzUsuńNo właśnie, jak małe dziecko ma się obronić przed takimi jak powyższa historia. W jaki sposób maluch ma odróżnić to co jest potwierdzone naukowo a co subiektywnym odczuciem jakiejś osoby, która żyła wiele lat temu. Przecież religia jest w szkole a w szkole uczy się tego co prawdziwe, ważne i mądre. Dorosły wchodząc na tę stronę od razu zerknie, że obok tych opowieści jest wskazane konto, na które autor - ks. Marek zbiera pieniądze "na posługę". A ja chciałabym mieć dużo pieniędzy na poprawę samopoczucia tych najmłodszych, którzy w szkole muszą iść pod wiatr i udowadniać wszystkim, że są ważni, dobrzy, mimo, że nie wierzą w opowieści księdza.
OdpowiedzUsuńNie posłałem mojego dziecka na religię. Szkoła odmówiła prowadzenia lekcji etyki ze względu na małą liczbę uczniów. Czy ma prawo to zrobić? Czy może wymagać ode mnie oświadczenia o tym że dziecko nie będzie chodziło na religię?
OdpowiedzUsuńNikt nie może wymagać od Pana oświadczenia jeśli nie jest Pan lekcją religii zainteresowany. Na stronach MEN czytamy: "Szkoła nie ma prawa domagać się oświadczeń informujących o nieuczestniczeniu ucznia w zajęciach z religii i/lub etyki, natomiast w przypadku rezygnacji z udziału w tych zajęciach konieczne jest poinformowanie szkoły o zmianie decyzji." http://www.men.gov.pl/index.php/aktualnosci/wizyty-krajowe-i-zagraniczne-ministra/1181-informacja-w-sprawie-zasad-organizowania-nauki-religii-i-etyki-w-roku-szkolnym-2014-2015
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o organizację etyki również szkoła nie może odmówić ale ma prawo wyznaczyć miejsce poza placówką. Przypominam, że Pani Kluzik zrobiła wielką kampanię pt. Etyka dla jednego ucznia.
w
§ 3 ust.1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. Uczniom, których rodzice lub którzy sami wyrażą takie życzenie zgodnie z
§ 1 ust.1, szkoła organizuje zajęcia z etyki w oparciu o programy dopuszczone do użytku w szkole zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22a ust. 8 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty.
pozdrawiam
http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2014000047801.pdf