...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

czwartek, 31 października 2013

Specjaliści od magii przestrzegają przed Halloween.

Mimo sprzeciwu księży katechetów dyrekcja, jak co roku, urządziła konkurs na najpiękniejszą klasową dynię.  Ale wcześniej dzieci na religii wysłuchały pogadanki i obejrzały film na temat potwornych zagrożeń płynących z obchodów znienawidzonego przez Kościół święta Halloween. W końcu specjaliści od czarów i magii wiedzą o czym mówią. 
 
 
 
Przebieranie się z duchy i straszne stwory to dobra terapia. To "oswajanie" tego czym nas straszono. Wszak gdy się z czegoś śmiejemy to nie ma miejsca na strach. Czy tego właśnie boją się specjaliści od magii, duchów i czarów?
 
My przyrządzamy niedocenianą dynię na wiele sposobów. Mamy przy tym zabawę przy wycinaniu lampionów. A oto nasza dynia.
 
 
 
Jest dość powodów, by jej spróbować. za stroną allforbody przytaczam kilka:
 
Jest niskokaloryczna.
 • Jest łatwostrawna i rzadko wywołuje uczulenia. Z tego względu jest jednym z  ważniejszych komponentów odżywek dla dzieci. Co więcej, jest polecana jako pokarm zastępczy dla niemowląt nie karmionych piersią.
 • Jest bogata w beta karoten (prowitaminę A), który ma  działanie antyutleniające i inaktywujące wolne rodniki, co przeciwdziała nowotworom i chorobom układu krążenia. Beta karoten chroni powierzchnie i błony śluzowe organizmu i pośrednio wpływa na sprawność systemu odpornościowego.
 • Zawiera spore ilości witaminy C,  witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego.
 • Jest doskonałym źródłem składników mineralnych: potasu, żelaza, magnezu i fosforu.
 • Działa odkwaszająco na organizm.
 • Regularne spożywanie dyni przyczynia się do uregulowania poziomu cukru we krwi, korzystnie wpływa na trzustkę, niszczy pasożyty zasiedlające jelita oraz powoduje wydzielanie śluzu z płuc, oskrzeli i gardła.
 • Pozwala usuwać z organizmu nadmiar wilgoci wywołany nadmiernym spożyciem nabiału, jaj, mięsa, żywności rafinowanej i przetworzonej, złym łączeniem składników, przejadaniem się, jedzeniem o niewłaściwych porach.
 • Nasiona dyni zawierają bardzo dużo fitosteroli i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które hamują odkładanie się w ścianach naczyń krwionośnych złogów cholesterolu, a co za tym idzie, zapobiegają miażdżycy. Ponadto zawierają mnóstwo minerałów (cynk, żelazo, wapń, selen, miedź, mangan) witaminę E i lecytynę.
 • Pamiętajmy więc o niezwykłych właściwościach dyni i wykorzystujmy ją w kuchni, póki sezon dyniowy trwa.

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz