...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

środa, 3 października 2012

Czarna lista szkół i przedszkoli w Polsce.

Mija już wiele miesięcy od kiedy wysłałam do Pan Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, prośbę o zainteresowanie się sprawą dyskryminacji religijnej w szkole. Wysłałam maila (z zachowaniem wytycznych na stronie internetowej urzędu) zaraz po edycji programu telewizyjnego, w którym Pani Agnieszka zastanawiała się czy zdanie w elementarzu "Ala ma kota." jest krzywdzące dla kogokolwiek Czy utrwala stereotypy? Być może tak.  Jednak próbowałam przekonać Panią, że jest o wiele poważniejszy problem. Niestety, do tej pory czekam na odpowiedź. Uważam, że pełnomocnik ds. równego traktowania mógłby wiele zdziałać w tym zakresie. Choćby szkolenia dla dyrekcji szkół, wdrożenia programów zapobiegających zjawiskom dyskryminacji religijnej, no i koniecznie kontrole i wyciąganie konsekwencji dyscyplinarnych.

Drodzy Rodzice, Dziadkowie, Opiekunowie, Przyjaciele, których problem dyskryminacji religijnej w szkole lub w przedszkolu dotyka lub bulwersuje. Jeśli jesteście świadkami krzywdzenia dzieci z powodów religijnych nie pozostawiajcie spraw własnemu biegowi. Jest nas więcej. Musimy o tym krzyczeć głośno i wspierać się nawzajem. Nie mamy możliwości wyboru szkoły świeckiej (bez krzyży w każdej sali i religii w planie lekcji), choć katolicy mogą wybierać szkoły katolickie - bezpłatne. Musimy walczyć o to, co nam zostało. Uruchamiam adres mailowy, pod którym można przesyłać swoje doświadczenia. Obiecuję, że wysłucham każdego i będę wspierać jak umiem, pomogę zredagować pismo do właściwej instytucji, poinformuję o przysługujących prawach a także doradzę jak chronić własne dziecko przed stresem. Możemy liczyć na wsparcie instytucji.
Czekam na listy:
jagustysia@wp.pl lub
stop-dyskryminacji@wp.pl

Jednocześnie proszę (anonimowo) o nadsyłanie informacji o placówkach szkolnych i przedszkolnych w całej Polsce, w których zaobserwowano ewidentne naruszenia zasady równego traktowania, gdzie Państwa zdaniem, potrzebne byłyby interwencje. Proszę o uzasadnienie swojego wyboru. Proszę w mailu zaznaczyć "czarna lista szkół i przedszkoli" Powstanie w ten sposób lista szkół i przedszkoli najbardziej sklerykalizowanych. Tylko w ten sposób rodzice będą mogli świadomie wybrać szkołę/ przedszkole dla swojej pociechy.

Justyna

4 komentarze:

 1. chciałabym spytać, czy taka lista została stworzona? i czy - ewentualnie gdzie - można mieć do niej dostęp?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wciąż mam za mało informacji. Znam kilka szkół bardzo sklerykalizowanych. Prosiłam kiedyś rodziców o podanie choć jednej, która byłaby wzorem dla innych. Jak na tę chwilę - nie ma takiej. Wszędzie się trzeba bronić przed indoktrynacją. Na pewno trzeba unikać szkół im. JPII. Nie zawsze się jednak da.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy jest może jakaś lista przedszkoli publicznych i niepublicznych w Warszawie, gdzie nie prowadzi się indoktrynacji religijnej dzieci?

  OdpowiedzUsuń
 4. Może ktoś pomoże? Nie znam przedszkoli w Warszawie? Proszę unikać imienia świętych i błogosławionych, spoglądać na statuty. Szczególnie prowadzone przez fundacje kościelne będą bardziej narażone na indoktrynację. Trzeba wprost zapytać dyrektora o przymusowość religii, o to co dzieje się z dzieckiem podczas tych zajęć. Są to dwie lekcje w tygodniu!! Od pół godziny w najmłodszych grupach. Może się zdarzyć, że nie będzie rodzic wiedział, że przedszkolak chodzi na religię. Najlepiej podejść do rodzica z tego przedszkola. Powodzenia.

  OdpowiedzUsuń