...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

niedziela, 21 października 2012

A może tak zlot dla dzieci, które nie chodzą na religię.

Podczas ostatniej audycji w radiu Fakty i Mity zadzwoniła Pani z Suwałk z propozycją zorganizowania zlotu dla dzieci, które nie chodzą na religię i czują się w tym osamotnione. Podała przykład swojego dziecka, które jest jedyne. "Inni znajomi niewierzący - mówiła -  chodzą na religię". Uważam, że jest to wspaniały pomysł. Należy dowartościować te dzieci i stworzyć jak najwięcej okazji do tego aby poczuły, że nie są odmieńcami. Wspólne spotkania, wymiana doświadczeń, fajne koszulki, wymiana literatury i zawiązanie się nowych znajomości i przyjaźni to piękna sprawa. Te dzieci są naprawdę poszkodowane, zapomniane przez nasze państwo. Należy im się wsparcie, bo to kwiat humanizmu i racjonalizmu, więc może i sponsorzy by się znaleźli na jakieś koszulki młodego humanisty.

1 komentarz:

 1. witam!
  I dziękuję za poruszenie tematu :) To ja dzwoniłam wtedy do radia FiM , a dzisiaj zupełnie przez przypadek znalazłam pani blog... mam nadzieję, że takie spotkanie dzieci i młodzieży dojdzie kiedyś do skutku. Czytałam o planach organizacji ATEOCAMP i trzymam kciuki za ten pomysł.
  Moje dziecko na dzień dzisiejszy przeżyło komunijne szaleństwo w swojej szkole i mam nadzieję, że teraz będzie jej łatwiej. Już usłyszała od dwójki dzieci, że właściwie to ona ma fajnie ,że nie musi chodzić na religię i do kościoła...
  Jednak droga do normalności i tolerancji w naszym społeczeństwie jeszcze długa.
  Pozdrawiam Ewa z Suwałk

  OdpowiedzUsuń