...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

poniedziałek, 24 lutego 2014

Co z Gimnazjum na Podkarpaciu?

Po ujawnieniu przeze mnie nieprawidłowości w szkole gimnazjalnej na Podkarpaciu, z kancelarii sejmowej Marszałkini Nowickiej zostały wysłane pisma do wszystkich gimnazjów na Podkarpaciu nawołujące do przestrzegania prawa. 
Dodatkowo czytamy na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=9882&idg=1&idp=8649 taki oto komunikat:

Rzeszów, 14.02.2014
ORE.142.5.2014 
Państwo
Dyrektorzy szkół
w województwie podkarpackim
W związku z pojawiającymi się coraz częściej informacjami na temat nieprawidłowości w stosowaniu przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. Nr 36, poz. 155 z późn. zm.) proszę Państwa Dyrektorów o wypełnienie – w terminie do 31 marca 2014 r. formularza elektronicznego dotyczącego powyższego zagadnienia.
Podkarpacki Kurator Oświaty
Jacek Wojtas
        Jacek WojtasInformuję wszystkich, że sytuacja dzieci ze szkoły gimnazjalnej na Podkarpaciu na razie nie uległa poprawie. Jestem w stałym kontakcie z chłopcem, odzywają się do mnie jeszcze inne dzieci z tej samej szkoły, które po prostu panicznie boją się wypisać z religii, biorąc pod uwagę metody siostry zakonnej, która nadal robi karierę w publicznej szkole. Czekam niecierpliwie na efekty działań kuratorium w szczególności na  jego reakcję na  nonszalancki stosunek do prawa dyrektora tej placówki (np. obowiązkowa dla wszystkich msza św.). Taki komunikat należałoby wysłać do wszystkich szkół.

2 komentarze:

 1. http://www.fronda.pl/a/zbrodnia-wroclawskiego-przedszkola-dzieci-ucza-sie-o-cnotach-bl-jana-pawla-ii,34915.html  Stop ateizacji w Polsce!!! Bog jest wszedzie, w szkole tez!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale właśnie w szkole nie powinno Go być.

  "Współcześni liberalni chrześcijanie, którzy nadal utrzymują, że Biblia jest dziełem etycznie wartościowym, nie chcą pamiętać o takich jej fragmentach, ani o milionach niewinnych ofiar, które zginęły w straszliwych męczarniach właśnie dlatego, że niegdyś ludzie naprawdę akceptowali Biblię jako swego przewodnika w postępowaniu".
  Bertrand Russell, "Religia i Nauka", Instytut Wydawniczy "Książka i Prasa 2011 r, Biblioteka Bez Dogmatu.

  OdpowiedzUsuń