...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

piątek, 7 lutego 2014

Czy tak będzie wyglądał nowy podręcznik?


Zdjęcie: Pisałam już o bulwersujących treściach w podręcznikach świeckich, gdzie dobry to religijny, pobożny a zły (obok nikczemnego, niegodziwego i podłego)- bezbożny. ("Jutro pójdę w świat" V, str. 77). Pisałam też o tekście o tolerancji ("Między nami" V str. 292), w którym dopuszcza się możliwość, że ktoś kto nie chodzi do kościoła może także wierzyć w Boga, ale już nie ma słowa o tym, że może też być dobrym ktoś, kto w Boga nie wierzy. ( konsekwentnie patrz str. 77 innym podręczniku). 
Ale nie przyszłoby mi do głowy, że wszyscy będą się uczyć z podręcznika od ... religii. Możemy się domyślać jakiej.  Chyba nie puszczę dziecka do szkoły w ogóle, jeśli ten kolejny knot wejdzie w życie. Zauważcie, że religia jest na pierwszym miejscu.Pisałam już o bulwersujących treściach w podręcznikach świeckich, gdzie dobry to religijny, pobożny a zły (obok nikczemnego, niegodziwego i podłego)- bezbożny ("Jutro pójdę w świat" V, str. 77). Pisałam też o tekście o tolerancji ("Między nami" V str. 292), w którym dopuszcza się możliwość, że niepraktykujący też może być dobry, ale już nie ma słowa o tym, że może też być dobrym człowiekiem ktoś, kto w Boga w ogóle nie wierzy ( konsekwentnie patrz str. 77 innym podręczniku).
Ale nie przyszłoby mi do głowy, że wszyscy mogą się uczyć z podręcznika od ... religii. Czy myślicie, że jest to możliwe? Może zapytajmy jak długo jeszcze religia w szkołach będzie (przynajmniej teoretycznie) nieobowiązkowa? Albo jak długo dzieci niewierzących rodziców będą mogły do publicznej szkoły uczęszczać?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz