...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

wtorek, 25 listopada 2014

Klerykalizacja Państwa - debata w sejmie

Wysłuchajcie ciekawej debaty w formie on-line na stronach sejmu z udziałem m.in. Pani Grażyny Juszczyk, nauczycielki, która doświadcza szykan za zdjęcie krzyża w pokoju nauczycielskim. List w sprawie klerykalizacji był pretekstem do dyskusji na temat klerykalizacji państwa, za którą odpowiada nie tylko Kościół ale może nawet przede wszystkim - instytucje publiczne. 
Różne spojrzenia na tę sprawę gwarantują nieprzypadkowo dobrani goście. Zapraszam.

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#F9F45279E23FA64FC1257D9600310529

Stanisław Obirek: Debata w sejmie

2014-11-21. Wczoraj w czwartek (20 XI) w sejmie brałem udział w debacie. Organizatorkami były pani marszałkini Wanda Nowicka i pani profesor Magda Środa z ramienia Kongresu Kobiet. Wszyscy parlamentarzyści byli zaproszeni, ale zjawił się tylko jeden Janusz Palikom. Z mediów zainteresowała się tylko TV Republika – ale zdaje się, że nikt nie był zainteresowany wystąpieniem w tym medium.
2014-11-21_18-21_iTV SejmBezpośrednim impulsem był list na temat klerykalizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Nawiasem mówiąc liczba podpisów pod tym listem przekroczyła 25 tys.
Debata rozpoczęła się o godz. 12.00 i trwała do 15.00. Najpierw była część referatowa. Oto zaproszenie prelegenci i tematy ich wystąpień:
- Wprowadzenie – Wicemarszałkini Sejmu RP Wanda Nowicka
– prof. Stanisław Obirek – Dominacja Kościoła czy ucieczka od wolności
– prof. Mirosław Wyrzykowski – Konstytucyjna zasada państwa świeckiego
– prof. Monika Płatek – Konkordat a świeckie państwo
– prof. Tadeusz Bartoś – Kościół jako instytucja totalna
– prof. Magdalena Środa – Kościół, etyka, edukacja świecka
Po wystąpieniach była ciekawa dyskusja, w której padło sporo faktów na temat tego, co się „robi w terenie”. Mnie zaciekawiła inicjatywa „etyka w szkole”, dzięki której potroiła się liczba szkół, które wprowadziły etykę zamiast czy obok lekcji religii.
Wzruszające było świadectwo nauczycielki z Opolszczyzny, której nikt nie chciał pomóc w sytuacji oczywistych naruszeń pracowniczych i doświadczanych w miejscu pracy szykan (zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim), „bo się wszyscy bali”. Od burmistrza, sądu po adwokatów; dopiero organizacje pozarządowe udzieliły jej pomocy.
Mnie i profesora Wyrzykowskiego jako sygnatariuszy wspomnianego listu dopytywano jakie były reakcje. Musieliśmy powiedzieć, że nadal na nie czekamy, ale list stał się przedmiotem debaty publicznej, więc nie jest źle. Dla zainteresowanych debata jest dostępna na stronie sejmu transmisji archiwalnych.

3 komentarze:

 1. Debata bardzo potrzebna, choć moim zdaniem doszło do niej o wiele za późno. Poza tym jakże wymowny jest brak parlamentarzystów, poza
  Januszem Palikotem i jak wiele mówi to o ich stosunku wobec już głębokiej i coraz bardziej pogłębiającej się klerykalizacji państwa polskiego.

  Pozdrawiam
  2flower

  PS.
  Jako ciekawostka:
  http://studioopinii.pl/andrzej-koraszewski-spis-powszechny-niewierzacych/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy za późno? Wciąż są debaty, to już taka kolejna, drążą skałę małymi kroplami. Czy to możliwe, że 28,7% tylko chodzi do kościoła? Czego zatem wciąż się boimy, gdzie ta większość którą wciąż się nas straszy? Bardzo ładnie powiedział profesor Obirek, mniej więcej takimi słowy, że Kościół jest tak silny, na ile mu pozwalamy. I jest w tym wiele prawdy, mimo, że codzienność rodzica to co innego niż filozoficzne rozważania. My się z tą ingerencją zmagamy i nie możemy ustawać.

   Usuń
 2. to bardzo ważny temat. cieszę się, że jest z kim o tym dyskutować. szkoda, że tylko jeden parlamentarzysta stawił się na miejscu.

  OdpowiedzUsuń