...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

czwartek, 14 stycznia 2016

Znajdź różnicę między Europą a III Rzeszą - głosi szkolna tablica!


Tablica szkolna zawieszona w XVII LO we Wrocławiu. Ul. Tęczowa, przy której znajduje się szkoła powinna spłonąć rumieńcem. Jak się czują nauczyciele w tej szkole a jak myśląca młodzież?

Ktoś posługuję się stereotypami i zaraża uczniów swoimi fobiami. Te dwie mapki po lewej stronie ilustrują Europę. Przyrównano Unię Europejską do  III Rzeszy. Tutaj mają rodzić się przyszli inteligenci.

Ale jednak ktoś zareagował, bo na stronie szkoły pojawił się komunikat dyrektora
(http://www.lo17.wroc.pl/ ):

List Dyrektora szkoły w sprawie umieszczania informacji w szkolnych gablotach

autor: B.Bartnik,data: 13-01-2016
Drodzy Uczniowie!
12 stycznia 2016 r. w jednej ze szkolnych gablot pojawiły się materiały atakujące Unię Europejską, islam, a także niektóre media. Osoba, która je tam umieściła uczyniła to bez zgody władz szkoły i kadry pedagogicznej. W związku z tym przykrym wydarzeniem pragnę poinformować, że:
- poglądy  należy wyrażać w cywilizowany sposób w odpowiednim miejscu i czasie,
- do poglądów innych ludzi należy odnosić się z szacunkiem,
- kultura obowiązuje wszystkich,
- samowolne umieszczanie jakichkolwiek materiałów w szkolnych gablotach i na tablicach ogłoszeń nie może mieć miejsca,
- o umieszczaniu ogłoszeń i plakatów w gablotach i na tablicach informacyjnych decydują władze szkoły i kadra pedagogiczna.
Szkoła z zamykanymi na klucz gablotami oraz kamerami na korytarzach byłaby karykaturą szkoły rozumianej jako miejsce spotkania i wzajemnego szacunku, stałaby się swego rodzaju więzieniem. Pragnę aby LO Nr XVII im. A. Osieckiej, nasz wspólny dom, była szkołą normalną. Budujmy wszyscy wspólnotę zaufania, w której obowiązują zasady kultury oraz panuje ład i porządek.
Roman Kowalczyk
dyrektor szkoły
PS. Bardzo Was lubię!

Czy "bardzo Was lubię" ma oznaczać, że nie będę nikogo pociągał do odpowiedzialności? A co na to powiedziałaby patronka szkoły Agnieszka Osiecka?

Panie Dyrektorze. To nie klucz do gabloty jest tu winien, tylko to co znajduje się w umysłach tych dzieci albo Pańskich podwładnych. Gruntowna edukacja w zakresie stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji jest niezbędna od zaraz o ile nie jest za późno.

4 komentarze:

 1. EU nie równa się z Europą!
  Co islamizacji Europy - nie popieram tak katolicyzacji jak i islamizacji czegokolwiek. Chciałabym państwa laickiego a nie dokładania kolejnej religii, do tego tak radykalnej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Dyrektor udowodnił jedynie, ze ma głeboko w d... wolność słowa, i pod pozorem obrzydliwie kłamliwych bzdetów o braku kultury chce usuwać to co mu się nie podoba. Co może być niekulturalnego w tabliczkach z jakimiś napisami... Aż szkoda dalej komentować.
  Natomiast autorka bloga, oburzając się nie wiadomo na co, oraz oczekując od dyrektora cenzury i "wyskoku z szarżą" ("treści muszą mieć zezwolenie") - nota bene piękna lekcja dla nastolatków, jak jest urządzony świat, że rację ma tylko ten kto rządzi - udowodniła tylko jedno: to co od zawsze mówi się o lewakach: że walczy nie z dyskryminacja a z Chrześcijaństwem.
  W imię swojej lewackiej poprawności będzie więc sprzeciwiać się tabliczce STOP ISLAMOWI, choć zero absolutne chyba ma wiedzy, jak dyskryminacyjna, wstecznicza i szkodliwa jest to religia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z komentarzem w 100%, sama nie miałam odwagi tego napisać, co w zasadzie świetnie pokazuje w jakich czasach żyjemy.

   Usuń
 3. nie domagam się cenzury tylko wychowywania młodzieży by umieli odróżnić III Rzeszę od Unii Europejskiej. Nie popieram żadnej religii w szkole. Rozporządzenie dotyczące nauczania religii w szkołach i przedszkolach umożliwia wprowadzenie 2x w tygodniu np. Islamu. To ten sam Bóg więc nie wiem skąd taka panika? Tak samo bliska prawdy i tak samo daleka od nauki.

  OdpowiedzUsuń