...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

poniedziałek, 22 czerwca 2015

5 urodziny ETYKI W SZKOLE

Dziś  5 rocznica Urodzin ETYKI W SZKOLE.
rocznica
Gratuluję całemu zespołowi portalu ale przede wszystkim Andrzejowi Wendrychowicz'owi, który jest twarzą, duchem, sterem i okrętem tej ogromnie potrzebnej inicjatywy. Jestem szczęściarą, że mogę liczyć na Jego osobiste wsparcie, bo jest wybitnym specjalistą od "poprawiania świata", hurtowym producentem Wojowników i Wojowniczek i ogromnym optymistą w dodatku.

Nie ustawaj w boju, Andrzeju, bez Ciebie nie tylko Etyka w Szkole by nie istniała ale również wiele innych formalnych i nieformalnych zrywów, którym dałeś impuls do działania. Dziękuję. A teraz świecznik - co tam - najnowszej generacji latarnię proszę.

Zapraszając do korzystania z tej kopalni wiedzy i dopominania się o etykę lub filozofię w szkołach ale i w przedszkolach, oddaję głos jubilatowi:

Wraz z końcem roku szkolnego świętujemy mały jubileusz; zamykamy piaty rok naszej działalności. W tym czasie liczba szkół z etyką zwiększyła się prawie dziesięciokrotnie! Tak, to prawda, omal dziesięciokrotnie. Oczywiście to nie tylko nasza zasługa, ale mamy w tym znaczący udział. Chętnie przyjmiemy jubileuszowe gratulacje, a wszystkie laurki opublikujemy na portalu.

Dziękujemy Państwu, że jesteście z nami. Liczba naszych przyjaciół na FB dobija do 3000, a łączna liczba odsłon na portalu liczy setki tysięcy.  Zalinkowane  na naszej stronie na FB teksty, dotyczące szeroko pojętej edukacji trafiają do wielu, wielu osób.  Z korespondencji do redakcji wiemy, że publikowane przez nas scenariusze lekcji cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem nauczycieli etyki, ale też uczniów i ich rodziców.  Wiemy także, że dzięki naszym radom i wsparciu dla rodziców pragnących posłać swoje dziecko na etykę, w wielu szkołach po raz pierwszy pojawiły się lekcje etyki. Otrzymywane od nich wyrazy sympatii i podziękowania są dla nas najpiękniejszą nagrodą.

Apelujemy do rodziców, żeby koniecznie złożyli w szkole pisemną deklarację o posłaniu dziecka na etykę. Jeśli szkoła takich deklaracji nie będzie zbierać, to złamie prawo. Nawet, jeśli będziecie jedyni w całej szkole, a nawet w gminie, to lekcje etyki muszą być zorganizowane.

Zapraszamy nauczycieli etyki do przysyłanie nam scenariuszy i pomysłów na lekcje. Podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniem z nowymi nauczycielami etyki.  Szczególnej pomocy potrzebują nauczyciele z podstawówek, którzy nie skończyli filozofii lub studiów podyplomowych z etyki, ale zgodnie z rozluźnionymi przez MEN wymogami kwalifikacyjnymi mogą uczyć etyki.

Życzymy Państwu udanych wakacji i urlopów.  Chociaż na samym portalu w wakacje raczej nie będziemy publikować  nowym materiałów, to nasza strona na FB  będzie działać; zaglądajcie tam, komentujcie, zapraszajcie znajomych do jej polubienia.
https://www.facebook.com/etykawszkole


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz