...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Dzieci walczą o swojego nauczyciela ETYKI!

Czasem wizytówką szkoły jest ETYKA. Tak było w Szkole Podstawowej nr 7 w Toruniu. Niektórzy przywozili tam dzieci nawet spoza Torunia ze względu na nauczycielkę etyki - panią Małgosię Zalewską. Kochana przez dzieci i rodziców prowadziła 2 godziny tygodniowo nieszablonowych lekcji. Frekwencje były rekordowe,  zgodnie z prawem, w lekcjach udział brały również dzieci chodzące na religię. Pani Małgosia umiała poprowadzić dyskusję, była moderatorem. Dziecko było stroną a nie tylko słuchaczem. Uczyła 6 lat rozsławiając szkołę. Jak twierdzą dzieci, rodzice, nawet szkolni absolwenci, to nauczyciel z pasją do swojego przedmiotu, a jednak zapadła decyzja nowego dyrektora o jej zwolnieniu. Dzieci więc same napisały pismo w jej obronie.


- Tępienie nauczycieli etyki -  jak mówi wprost pan Andrzej Wendrychowicz, twórca portalu Etyka w Szkole -  jest nagminne. Czasem jest to ostracyzm, bo ksiądz sobie nie życzy etyki lub etyka. Dyrektorzy zaczęli korzystać z tego, że etyki mogą uczyć również niefachowcy (zwykli nauczyciele w klasach 1-3 lub po krótkim przeszkoleniu w klasach starszych). W szkole podstawowej są komunie, jeśli pani dyrektor stawia wybór albo religia - albo etyka, rodzice wybierają religię. Zupełnie oddajemy całe wychowanie katechecie. 


Posłuchajcie nagrania. Pierwsza część reportażowa, druga - rozmowa z Andrzejem Wędrychowiczem www.etykawszkole.pl . Bardzo serdecznie polecam. Walczcie o swoje!1 komentarz:

 1. ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
  2013/2014
  26.06.2014r.(czwartek)
  godz. 13.00 – uroczysta Msza św. dla
  wszystkich (podkreślone i pogrubione) uczniów na zakończenie roku
  szkolnego.
  godz.14.00 - uroczystość pożegnania
  uczniów klas trzecich – sala gimnastyczna
  gimnazjum.
  27.06.2014r.( piątek)
  godz . 8.00 – spotkanie uczniów klas
  drugich z wychowawcami – sala
  gimnastyczna.
  godz. 9.30 - spotkanie uczniów klas
  pierwszych z wychowawcami – sala
  gimnastyczna.

  OdpowiedzUsuń