...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

piątek, 17 października 2014

angielski zamianst religii? - jest to możliwe

Pan Grzegorz przesłał mi następujący list. Zawsze warto spróbować.

Szanowni Państwo,
Chciałbym prosić o umieszczenie poniższej informacji. Środki przeznaczone na religię i etykę można przeznaczyć np na naukę języka angielskiego. Wymaga niestety to wiele samozaparcia i chęci ze strony rodziców. Mianowicie trzeba napisać wniosek do burmistrza lub zastępcy gminy /odpowiedzialnego za edukację/ o rezygnacji całej klasy z zajęć z religii i etyki z propozycją przekazanie środków na naukę języka obcego.
Wyrażenie zgody jest oczywiście dobrą wolą urzędu.

3 komentarze:

  1. jestem jak najbardziej za tym!

    OdpowiedzUsuń
  2. Problemem będzie tu uzyskanie jednomyślności. To bardzo krzepiące słyszeć, że są w tym kraju klasy/grupy w których wszyscy zrezygnowali z religii.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mimo wszystko, należy o takiej możliwości rodzicom zakomunikować. Dyrektor, który już zatrudnił katechetę na wszelki wypadek miałby wtedy problem.

    OdpowiedzUsuń