...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

czwartek, 30 stycznia 2014

A Jaś ciągle płacze i czeka.

FiM,Nr3
Przed konferencją na temat "Świeckiej Szkoły" podeszła do mnie Pani i powiedziała, że jest osobą wierzącą ale dyskryminacja dzieci niereligijnych jest dla niej również bardzo bolesna. Powiedziała, że z tego właśnie powodu przestała chodzić do kościoła i wróci do niego dopiero wówczas, gdy ta sytuacja się zmieni. Wzruszyła mnie tym. Kto postawił ten mur. Szkoła jest wspólna dla wszystkich dzieci bez względu na kolor skóry, poglądy polityczne rodziców czy ich światopogląd. Neutralność światopoglądowa jest częścią wspólną a nie dyskryminacją wierzących. Szkoda, że rzeczy tak oczywiste kogoś strasznie oburzają.  Ale kropla drąży skałę. 
To wielki zawód, że ani dziennikarze (bardziej zajęci co nowego powie poseł Czarnecki), ani politycy, ani przedstawiciele rządu nie zechcieli wysłuchać tego, co mają do powiedzenia obywatele. Wstyd.


Zapraszam do obejrzenia całej debaty na temat "Świeckiej Szkoły". Lektura obowiązkowa dla nauczycieli i
dyrektorów (ok. 2 godzin).

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=2D91B259FEB565CEC1257C60002C8A92#

A oto wzmianki w internecie:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,15356364,Nowicka__wprowadzenie_religii_do_szkol_bylo_naruszeniem.html
http://www.radiopik.pl/3,10926,wprowadzenie-religii-do-szkol-bylo-naruszeniem-k
http://www.wykop.pl/ramka/1843418/nowicka-wyprowadza-religie-ze-szkol-predzej-czy-pozniej-to-sie-stanie/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz