...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

piątek, 28 sierpnia 2015

Niewierzący rodzic oczekuje zmiany podręcznika do klasy III i zwrotu pieniędzy.

Wzruszający i wstrząsający list ojca do nauczycielki swego syna napisany zaraz po tym, jak przejrzał podręcznik. Dziękuję za udostępnienie go na stronach Stop Dyskryminacji. Chodzi o podręcznik do klasy III od A do Z, wydawnictwa DIDASKO.
Pani Magdo,
Właśnie przyszły zamówione podręczniki i jesteśmy zdruzgotani, bo czujemy, że depcze się godność naszego dziecka. Podręcznik, który Pani wybrała będzie próbował indoktrynować w obrzydliwy sposób moje dziecko oraz je dyskryminować. Będzie wymuszał na moim dziecku przyznanie się do określonego światopoglądu, co jest niezgodne z Konstytucją RP.
Część 1
1. Strona 38 Chleb Józef Broda – nasza miłość nie ma pachnącego chleba w wierze, żaden „pan” również chleba mi nie daje. My się nie modlimy i niczego nie błogosławimy znakiem krzyża. Nie wiem jak Pani chce się uporać z tym tekstem. Ten sam klimat jest kontynuowany na dalszych „chlebowych stronach” . To , że chleb to dar boży, dzięki któremu otrzymujemy wiele łask obraża inteligencję Konrada, bo my na chleb ciężko pracujemy i tego samego chcemy nauczyć nasze dziecko.
2. Wydarzenia – Październik. Dzień św. Franciszka ? Dzień JP2? To nie jest szczególny dzień dla wielu Polaków. Ani szczególna postać. Ten Pan ma sumienie obciążone wieloma potwornościami. Mój syn wiele już wie na ten temat. Mam nadzieję , że lekcja ta będzie zawierała pełny obraz Wojtyły również ten niepopularny w Polsce.. Chętnie dostarczę materiały. Tylko, że w większości dla dzieci są nieodpowiednie. Przyjaźń z pedofilami i krycie ich, wzrost śmiertelności na HIV w Afryce, Opus Dei, Bank Watykański czy aby na pewno chce Pani o tym rozmawiać z dziewięciolatkami czy ominie te fragmenty?
3. Wydarzenia listopad – wszystkich świętych. Konrad też jest CZŁOWIEKIEM, a mimo to nie modli się jak LUDZIE w kościołach. To bardzo uderza w naszą godność. Nie uważa Pani , że słowo „katolik” lub „chrześcijanin” byłoby lepsze? Czy pozbawia to nas człowieczeństwa?
4. Wiadomo – grudzień. W zasadzie w grudniu nie powinniśmy posyłać Konrada do szkoły. Próby jasełkowe na EW – dyskryminacja. Nauka kolęd na muzyce rok w rok - dyskryminacja . Rozdział o działalności charytatywnej - TYLKO ORGANIZACJE KATOLICKIE! Na czele z Caritasem, który jest pralnią pieniędzy. No i Matka Teresa. Czy będzie cała prawda? Proszę wspomnieć, że odmawiała podawania leków przeciwbólowych, bo cierpienie zbliża do boga! A cierpienie tych osób było często niepojęte. Ciekawy jestem min dzieci. Jak dojdą do siebie proszę wspomnieć, że sama leczyła się i umierała w najlepszych klinikach – z dala od boga. A tak poza tym, ze karmiła się ludzkim nieszczęściem, gdyż większość środków pieniężnych, które dostawała od nieświadomych ludzi zamiast przeznaczać na pierwotny cel przelewała do Watykanu!!!
5. Rozdział o bożym narodzeniu pominę w całości, bo raczej nie chce Pani wiedzieć co o tym naprawdę myślę.

Część 2
1. Luty – Matki boskiej gromniczej – co to za wielka historyczna postać, że wszystkie dzieci koniecznie muszą się z nią zaznajomić Nie znam i poznawać nie zamierzam. Gwarantuję, ze moje dziecko też nie. Matka gromnicza i jakakolwiek inna może być przedmiotem poznania na lekcji religii, nie na EW! Nie zgadzam się na to.
2. Kwiecień – Wielkanoc – pytania dla dzieci – Jak twoja rodzina przeżywa wielki tydzień? Pani Magdo, z trwogą. Martwimy się o to , że zada Pani to pytanie Konradowi i poniży tym samym przed resztą klasy. To jest podręcznik, dzieci wierzą, że zawarte w nim informacje są prawdziwe i ważne. Czy Konrad nie jest jakiś dziwny?
Alleluja – radujmy się, że jest bóg. A ” Jezus wstał z grobu i stale z nami chodzi”. To tak na serio? Pani Magdo apeluję, są lepsze bajki!
3. Maj – Niedziela zesłania ducha świętego – katechizowania na EW ciąg dalszy. Wciąż ani słowa o Hanuce i Ramadanie. Szok!
4. Strona 166, 170 – wielcy Polacy – Karol Wojtyła alias Jan Paweł 2. I pytanie , również do Konrada – kto był szczególnie ważny dla papieża? Spieszę z odpowiedzią - Marcial Maciel Degollado. Według Wojtyły wzór dla młodzieży. Zamierza Pani opowiedzieć o tej urzekającej historii?? Proszę, aby wyprowadzono moje dziecko wówczas z klasy. Uważam, że mój 9 letni syn nie jest absolutnie gotowy na takie opowieści. Czy naprawdę uważa Pani, że jest dla nas ważny jakiś zwierzchnik, jakiejś religii???
5. Czerwiec – Narodzenie św. Jana Chrzciciela i Boże Ciało. Z tym Chrzcicielem sam jestem zaskoczony. O co chodzi? Boże ciało również nie jest w kręgu naszych zainteresowań.

Dlaczego wybrała Pani ten podręcznik mając w klasie dwoje dzieci (na 14), które nie chodzą na religię? Pani Magdo czy na pewno nie chciała Pani poprowadzić kolejnych lekcji religii na EW? Dlaczego chce Pani poprzez ten wybór katechizować moje dziecko? My nie potrzebujemy nawrócenia ani nawet egzorcyzmów. Gwarantuję, że ta wiedza jest nam całkowicie zbędna i można bez tego żyć. Ba my chcemy bez tego żyć i nawet mamy do tego prawo, ale wybór tego podręcznika właśnie nam je ogranicza. Czujemy się zmuszani do praktyk religijnych w szkole.
Podsumowując, chciałbym wiedzieć w jaki sposób chce Pani chronić mojego syna przed indoktrynacją religijną w czasie zajęć ? Proszę tylko nie używać słowa „tradycja” bo ono , aż ocieka dyskryminacją. Zapewniam Panią, że w przeciwieństwie to Pana Terlikowskiego nie chciałbym żyć ( i zapewne Pani też nie) w tradycyjnym społeczeństwie, rodem z XV wieku. Ludzkość prze do przodu bo tradycyjny punkt widzenia pozostawia w tyle. Od nauki religii jest salka katechetyczna i pani Ola.
Oczekujemy zmiany podręcznika. I w związku z tak kardynalnym błędem jakim był ten wybór uważamy, że szkoła powinna za niego zapłacić!

2 komentarze:

 1. Rzeczywiście wstrząsające!
  Ojcu ucznia życzę dużo siły.
  Oraz zdrowia.
  I za oddanie Polski w pacht Watykanowi ten biedny, zahukany Naród stawia Wojtyle tysiące pomników!

  PS: Do jakiego to przedmiotu ten "podręcznik"?

  OdpowiedzUsuń
 2. Od pierwszej do III klasy jest jeden podręcznik do wszystkiego. Tzw. nauczanie zintegrowane.

  OdpowiedzUsuń