...szkoła powinna być strażnikiem i gwarantem neutralności światopoglądowej i wyznaniowej; zadaniem szkoły jest uczyć i kształcić, a nie umacniać wiarę i formować - od tego są duchowni; w szkole nie powinno być miejsca dla nauki praktyk Buddy, Jezusa, Śiwy, Kryszny, Mahometa, Abrahama i innych bóstw, chyba że w kontekście dyskusji o religioznawstwie, filozofii albo etyce. W szkole nie powinny odbywać się żadne uroczystości religijne, obrzędy, rytuały - ich miejsce jest w świątyniach... (Anonimowy Czytelnik)

czwartek, 6 grudnia 2012

"Chcesz zobaczyć mojego ptaszka?" - chrześcijańskie wychowanie młodzieży


Doszło do wydarzeń, które zagrażają wolności słowa – uważa prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Oczekuję od tych, którzy podjęli decyzję tego rodzaju, że się z tych decyzji wycofają – powiedział Jarosław Kaczyński.

Te słowa same cisną się na usta ale nie w kontekście katastrofy smoleńskiej tylko w sprawie sądowego zakazu emisji reportażu: "Chcesz zobaczyć mojego ptaszka?" w Expresie Reporterów. Program miał dotyczyć nieprawidłowości w szkole im. św. Jana de La Salle w Gdańsku. W zwiastunie przedstawiono fragmenty niewybrednych rozmów, które miały odbyć się między pracującymi w szkole zakonnikami prowadzonych podczas zakrapianych alkoholem spotkań w pomieszczeniach szkoły. W nagraniach słychać również wulgarne żarty o podtekście seksualnym, którym miała przysłuchiwać się nieletnia uczennica. "Chcesz zobaczyć mojego ptaszka? Chodź, pokażę ci. Idź do gabinetu" - brzmi fragment nagrania. W uzasadnieniu zakazu emisji wskazano, że "prowadzące szkołę Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich uprawdopodobniło zagrożenie dóbr osobistych, jakie nastąpi w wyniku publikacji programu".

Oto fragment programu:
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/10,88290,12958291,Fragment__Magazynu_Ekspresu_Reporterow__TVP2_.html


Kompleks szkół im. św. Jana de la Salle w Gdańsku obejmuje szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Na stronie internetowej placówki możemy przeczytać, że "Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich jest instytutem na prawie papieskim, w skład którego wchodzą zakonnicy bez święceń kapłańskich. Celem tego Zgromadzenia jest ogólnoludzkie i chrześcijańskie wychowanie młodzieży, zwłaszcza ubogiej, zgodnie z posłannictwem powierzonym mu przez Kościół".

Nie wiem co bardziej bulwersuje: kompromitujące zachowanie braci zakonnych, rekordowo szybka reakcja sądu w obronie pokrzywdzonych braci, brak reakcji kuratorium i prokuratury czy cenzura w mediach? A gdzie bezpieczeństwo dzieci?

1 komentarz: